Něco o nás
Zajišťujeme hlídání s výchovnou péčí - tzn., že dítě u nás nejen "hlídáme", ale zároveň postupně a pomalu připravujeme na vstup do mateřské školky a k sebeobslužné dovednosti. Podstatná je motivace, povzbuzování, ale nesmí se zapomínat na pochvalu, ta je u nás velmi důležitá.
Některé dítě se těžce sžívá se situací, kdy najednou není jediné a nevěnuje se mu v kolektivu veškerá pozornost. U nás si bude vaše dítě postupně zvykat na odloučení od rodičů, babičky a ostatních příbuzných, bude si zvykat na kolektiv nových, neznámých dětí a bude se postupně socializovat v dětském kolektivu.
Pravidelnost a důslednost je důležitá nejen u hygienických a pracovních návyků. Jak si čistit zuby, používání WC, mytí rukou a zásady hygieny při každodenní činnosti. Mytí ručiček před jídlem a po jídle, po použití toalety, po návratu z vycházky, uklízení si oblečení na své místo, uklízení hraček na místo, kam patří, to jsou základní návyky, které se dítě za našeho dohledu a pomoci naučí, a které se musí časem stávat samozřejmostí.
Děti, které od nás odcházejí do státní nebo soukromé mateřské školky, nemají problém s nástupem do "školky", jelikož náš "klubík" je připravil na to, jak to v kolektivu dětí chodí a jsou připravené na to, že si budou moct hrát, mít nové kamarády, že ve školce budou "nová pravidla" a že se budou učit něco nového s paní učitelkou (v Jablíčku nás oslovují buď jménem nebo nám říkají "teto").
Děti u nás získávají zkušenost, že se výchovná pravidla liší od těch domácích a postupně začínají být rády v kolektivu jiných dětí. Někomu to trvá déle, někdo s tím nemá žádné problémy. Ještě před odchodem do mateřské školky žádné dítě nestojí stranou, ale rádo si hraje s ostatními dětmi nebo alespoň jejich hře se zájmem přihlíží.
Dítě by mělo být rádo mezi jinými dětmi - a to se u nás v Jablíčku naučí. Zvykne si půjčovat hračky, poprosit, když něco bude chtít, poděkovat, když to dostane. Začne si říkat, že chce jít na nočník nebo záchůdek, naučíme ho samostatnosti při oblékání, základním hygienickým návykům, správné kultuře stolování, naučíme ho jak správně držet lžíci, pastelku nebo nůžky a spoustě dalších věcí, které jim usnadní nástup do mateřské školky.
U nás v DK Jablíčko nejsou děti nikdy ve stresu - jelikož je v celém prostoru Jablíčka velice dobrá "pozitivní" energie, nikdo u nás na děti nekřičí, nenutí je dělat to, co nechtějí (až budou chtít, tak se zapojí samy), neuplácíme děti žádnými sladkostmi za to, že budou hodné nebo, že udělají to a to (nikdy nedáváme žádné bonbóny ani čokoládičky). Nepouštíme dětem televizi (žádnou nemáme) ani notebooky nebo tablety (tedy pokud nepotřebujeme ukázat nějaké zvířátko/zvířátka, auto nebo jiný dopravní prostředek nebo něco, k čemu nemáme žádný obrázek ani jinou názornou pomůcku).
Aby nedocházelo ke zbytečným hádkám při hraní (braní hraček jiným dětem), platí u nás pravidlo, které funguje (vždy funguje!) = položíme otázku: " Kdo to měl první?" - a jelikož tyto malé čisté dušičky neumí lhát, tak vždy pravdivě odpoví (obě strany). No a teď to pravidlo: "Ten kdo to měl první, tak tomu ta hračka zůstane = teď si s ní bude hrát, ale hned jak si s ní přestane hrát, tak ti ji půjčí, ano?" - a máme po problému = bez pláče, bez vztekání, bez zbytečného stresování. Takže neustále dobrá energie po celou dobu pobytu v Jablíčku.
Pokud se některé z dětí potřebuje pomazlit, tak může kdykoliv přijít a my na chvilinku nahradíme náruč maminky. Zároveň ale vysvětlujeme, že se nemůžeme mazlit pořád, že si opět půjdeme hrát nebo něco tvořit.
Za 10 let, kdy jsme na Žižkově pro děti od 2 do 5 let, máme spoustu spokojených rodičů, kteří nám potvrdili, že nástup do mateřské školky byl pro jejich děti bezproblémový a bez pláče, narozdíl od dětí, které do mateřské školky nastoupily poprvé = předtím pravidelně nechodily do jiného kolektivu dětí.